Czy pozwalać psu spać na kanapie/w łóżku?

Zapewne większość z Was zdziwiło, że zdecydowałyśmy się przygotować na blog taki wpis. Zakładam, że Wasze psiaki śpią na kanapach i łóżkach (tuląc się do Was) i nikt nie robi z tego sensacji. Okazuje się jednak, że sporo czworonogów, szczególnie tych sporych, nawet jeśli należą do największych psiarzy na świecie, śpi tylko na podłodze. Nawet niektóre z naszych psów. Zdziwieni? Sprawdźcie dlaczego :) 

Czy pozwalać psu spać na kanapie fota

Lamia niewiniątko

Nasza Lamia nie może wchodzić na łóżka i kanapy. Wyjątkiem jest materac (ucięty lata temu z mojego starego łóżka) znajdujący się w górnym pokoju z tarasem (śmiejemy się, że to jest pokój Lamii, bo właściwie tylko ona tam spędza czas). Lamia większość czasu spędza na zewnątrz (jak my to mówimy „na polu”), często wchodząc do domu. Nie ma sensu za każdym razem jej kąpać czy wycierać łapek (zresztą wyobrażacie sobie coś takiego z pięciorgiem psów?). A skoro jest spora, a kanapy w salonie jasne, to po prostu ma zakaz wchodzenia na nie. Podobnie z łóżkami, ale tutaj pojawiają się czasem odstępstwa (tak, wiem, to moja wina, raz jej pozwoliłam). I np. nie dalej jak wczoraj obudziłam się o 7 mając „w nogach” standardowo Bonusa i Mayę (Fama nie lubi ze mną spać, nikt nie wie dlaczego), a obok mnie, głowa w głowę, Lamia. Nie wiem kiedy się położyła, a najlepsze jest to, że moja ręka leżała na niej, więc podświadomość podpowiedziała mi, że śpi obok mnie ktoś ważny, kogo warto przytulić ;)

IMG_7342 (2) (Kopiowanie)

Famusia

Argumenty przeciw

No właśnie. Powodem, dla którego wiele osób nie uczy (albo oducza) wchodzenia psów na łóżka/kanapy jest to, że czworonogi zbierają w sierści sporo piachu i brudu. Nie każdy ma jednego pieska, którego trzyma w bloku i wychodzi z nim trzy razy dziennie, co pozwala mu na każdorazowe mycie czy kąpanie. Poza tym pupil może wycierać kanapy, bo po prostu będzie ich kolejnym użytkownikiem. Spanie w nocy w łóżku może też, z powyższych powodów, spowodować, że będziemy odczuwać dyskomfort i będziemy musieli częściej prać pościel. Czytałam też opinie, że pozwalając psu na spanie na kanapach czy w łóżkach istnieje ryzyko, że zwierzę nas zdominuje, a owocem tego będą problemy wychowawcze. To ostatnie to moim zdaniem i przede wszystkim zdaniem wielu behawiorystów – wierutna bzdura.

trzy psyNasza święta trójca tam gdzie zwykle ;)

Ale z drugiej strony…

Sami musicie zdecydować czy powyższe argumenty przekonują Was do tego, by zabronić psu spać na kanapach czy w łóżkach. Pamiętajcie jednak, że nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie! Nasze małe shih-tzu „żyją” na fotelach, pościelach i poduszkach. To zupełnie naturalne. Ciężko mi sobie wyobrazić siedzenie przed telewizorem czy przed komputerem w salonie bez psa, którego głowa leży na moich kolanach. To byłby jakiś koszmar! Mama zawsze zajmuje miejsce w fotelu i często mówi śmiejąc się „Dlaczego nie mam tu żadnego psa? Daj mi tu jakiegoś psa!” i wtedy Fama, Maya albo Bonus lądują na jej kolanach. W większości przypadków jednak któreś z nich samo podchodzi i chce „na rączki”. W nocy to samo – gdy mnie nie ma w Gorzowie, shih-tzu śpią z mamą na łóżku, Pepa na dywaniku albo legowisku pod łóżkiem, a Lamia zazwyczaj na swoim materacu w pokoju obok. Pepa i Lamia nie mają potrzeby leżenia z mamą, bo ta zadbała o świetne leżanki, które są porozkładane po całym domu (ostatnio kupiła nowe, po 19,99 na Allegro, są rewelacyjne, gdy przyjechałam ostatnio do domu wszystkie psy pokazywały mi je i chwaliły się ;)).

IMG_7498 (2) (Kopiowanie)

Fama i Bonus

Jeżeli faktycznie nie uznajecie psów na łóżkach/kanapach, to kupcie/uszyjcie im takie legowiska i połóżcie blisko łóżka (pies będzie najszczęśliwszy na świecie, gdy będzie miał Was obok, będzie czuł Wasz oddech itd.) i kanapy. Przecież czworonóg to członek rodziny, prawda? :)

The following two tabs change content below.

Psa Urok

Psa Urok to prawdziwy psi lifestyle. Przede wszystkim jednak najpiękniejsze psie historie, które potwierdzają fakt, iż to właśnie psy czynią nasze życie całością. Sprawdźcie nas na Facebooku i Instagramie.
8 comments on “Czy pozwalać psu spać na kanapie/w łóżku?
  1. Witam. Kiedyś dawno temu, usłyszałam dobry komentarz, że właściciele psów dzielą się na dwie kategorie – pierwsza śpi z psami, a druga się nie przyznaje…;-)

  2. Mój york ma pełną swobodę – śpi ze mną w moim łóżku albo w swoim legowisku. Nie wyobrażam sobie zabraniać psu chodzić, gdzie ma ochotę tylko dlatego, że ja sobie posprzątałem. Pies to żywe stworzenie, a jak komuś nie pasuje, że chodzi to tu, to tam, to może w ogóle powinien się zastanowić, czy taki zwierzak jest dla niego.

    Wielu ludzi tresuje psy jak jacyś maniacy – tam nie wolno, tu nie wchodź, tego nie dotykaj. Są dumni, gdy pies sztywnieje (chyba ze strachu) na dźwięk ich komend, ale nie rozumieją, że pies ma umysł dwulatka.

    A może to ja mam za miękkie serce. Przynajmniej jednak wiem, że mój pies jest szczęśliwy. Widzę to codziennie, gdy wracam do domu choćbym tylko w sklepie był. Piesek cieszy się zawsze, jakby mnie pierwszy raz w życiu widział. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>