Co zrobić, gdy pies nie lubi gości?

Jesteś osobą towarzyską i oprócz wspólnych chwil ze swoim psem, lubisz też spędzić trochę czasu z przyjaciółmi, np. częstując ich swoimi kulinarnymi specjałami w zaciszu swojego domu? To super. Nie ma problemu, jeśli Twój czworonóg jest tak towarzyski jak Ty. Gorzej gdy traktuje Twoich gości jak wrogów. Czy da się z tym walczyć? 

Oczywiście, że tak!

Skąd to się bierze?

Dlaczego psy hałasują przy gościach, warczą na nich, a nawet zabierają się do gryzienia? Behawioryści wskazują na dwa powody takiego zachowania. Pierwszy to chęć obrony ogniska domowego i przede wszystkim mieszkańców danego domu/mieszkania. Drugi to mniejszy lub większy strach przed gośćmi. Gdy widzimy skłonności do takich zachowań już u szczeniaka – warto zdusić je w zarodku. Gdy malec wykazuje agresję wobec naszych przyjaciół – skarćmy go (oczywiście nie muszę dodawać, że NIE WOLNO stosować kar cielesnych). Wystarczy dosadnym, mocnym, pewnym głosem powiedzieć „nie” (nie krzycząc). I tak wielokrotnie – gdy piesek się uspokoi, poczęstujmy go smaczkiem. Brzmi prosto, a nie zawsze działa. Tym bardziej jeśli pies jest już dorosły i nadal gości nie lubi. Spokojnie, dacie radę jeszcze wszystko naprawić.

1

Zacznijmy od poinstruowania gości

Nie, wcale nie żartujemy. Szkolenie zacznynamy od swoich… gości ;) Gdy przyjdą do Was w odwiedziny, poproście ich, by nie zwracali uwagi na Waszego pupila. Niech do niego nie mówią i nie próbują głaskać – po prostu traktują jak powietrze. Jeżeli pies się ich boi, to reakcje obcych tylko spotęgują ten strach. Jeśli czworonóg broni domostwa – będzie miał poczucie, że musi starać się bardziej. Jeśli znajomi boją się zwierząt – to niedobrze. Im bardziej okazują strach, tym pies będzie czuł się pewniej, a w efekcie zrobi jeszcze więcej hałasu. Pamiętajmy o tym, by być stale w pogotowiu. Goście są w naszym domu, a to oznacza, że musimy czuwać nad ich bezpieczeństwem i oczywiście dobrym samopoczuciem. Nie ma nic gorszego niż wizyta na kawie „jak na szpilkach”. Jeżeli mamy wprawiać gości w taki nastrój, to lepiej w ogóle ich nie zapraszajmy ;) Albo (choć tego rozwiązania nie lubimy, ale czasami niestety jest koniecznością) zamknijmy psa w innym pomieszczeniu.

Właściwe szkolenie czas zacząć!

Podstawowe akcesorium jakie będzie nam potrzebne to smycz. Zapinamy pieska i nie pozwalamy mu podejść do wchodzącego gościa. Staramy się, by także na niego nie spoglądał. Lekkim szarpnięciem sprawmy, by czworonóg spojrzał na nas. Gdy się tak stanie, dajmy mu coś dobrego. Następnie usadzamy gości przy stole, dalej trzymając psa na smyczy. Dajmy mu coś do gryzienia – najlepiej jego ulubioną zabawkę albo żwacz (choć intensywny zapach ususzonego wieprzowego ucha może „nieco” przeszkadzać). Jeżeli pupil nadal będzie niegrzeczny, to w każdej chwili będziemy mogli zareagować we właściwy sposób – pociągając mocniej za smycz. Oczywiście pies musi być trochę dalej od gości – tak by nie miał możliwości ugryzienia kogokolwiek czy choćby lekkiego szarpnięcia za nogawkę. Z czasem (gdy będziemy naprawdę pewni) możemy odpiąć go ze smyczy i kazać mu leżeć na swoim posłaniu z dala od znajomych.

1

Fot. pixabay.com

Praca, praca i jeszcze raz praca…

Może się zdarzyć, że już po jednej wizycie gości, Wasz pies będzie grzeczny jak aniołek. Nie będziemy Wam jednak mydlićoczu. Niestety w większości przypadków to długi proces. Warto być systematycznym, bo wtedy mamy ogromne szanse na odniesienie sukcesu.

The following two tabs change content below.

Psa Urok

Psa Urok to prawdziwy psi lifestyle. Przede wszystkim jednak najpiękniejsze psie historie, które potwierdzają fakt, iż to właśnie psy czynią nasze życie całością. Sprawdźcie nas na Facebooku i Instagramie.
2 comments on “Co zrobić, gdy pies nie lubi gości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>