Mój pies się zadławił – co robić?

Jedną z moich klientek była bardzo miła pani, która przyjeżdżała do mnie regularnie ze swoją ukochaną suczką Sonią. Piesek był uroczy i bardzo grzeczny. Jego pani jest po ciężkiej chorobie, ten pies znaczył dla niej naprawdę wiele. Ucieszyłam się, gdy ustalałam termin, doskonale pamiętałam tę klientkę i jej pieska. Wiadomość SMS-owa dzień przed umówioną wizytą wprawiła mnie w okropny nastrój. Pani napisała, że nie przyjedzie. Okazuje się, że suczka zadławiła się podczas posiłku i niestety umarła. Nie znam szczegółów, wiem tylko, że pomoc weterynaryjna już nic nie dała. 

To był ogromny wstrząs. Przed oczami do dzisiaj mam maleńką, uroczą niespełna dwuletnią suczkę. Taki jasny, puchaty kłębuszek ze wspaniałym charaktererem. Mam świadomość również, jaka to tragedia dla jej pani. Kontaktowałam się z nią, pocieszałam. Tylko co to da? :(

zadławienie

Fot. pixabay.com

Pies może zadławić się nawet… łykiem wody

Tak, nie raz zupełnie zdrowy piesek może zakończyć życie przez zadławienie. I trudno w to uwierzyć, ale w tym dniu, w którym otrzymałam tego SMS-a, rano zadławiła się moja Pepa! Zbyt łapczywie jadła i w gardle utkwił jej kawałek mięsa. Szybko zareagowałam, po prostu otworzyłam jej pysk i wcisnęłam ten kawałek dalej palcem, bo był już daleko w przełyku i nie zdołałabym wyciągnąć go na zewnątrz. Udało się. Nogi mi drżały, a później byłam zła na samą siebie – to moja wina, gdyż jej dałam za duży kawałek mięsa. To szczenię, je łapczywie i powinnam to przewidzieć.

Nie zawsze jednak zadławienie spowodowane jest czymś dużym i twardym. Może to być tylko zwykły chrupek, który akurat w danym momencie nie znajdzie się tam, gdzie trzeba. Może to być nawet coś miękkiego, a nawet… woda! To zupełnie tak samo jak z ludźmi. Najczęściej pies sam sobie radzi, reaguje wypluwając bądź wymiotując i po kłopocie. Staje wtedy w rozkroku, głowę ma przechyloną do przodu. Jednak gdy zaczyna tracić świadomość, nie może złapać tchu i zaczyna się zataczać, musimy zareagować i to bardzo szybko. Najczęściej w tych chwilach zaczyna popuszczać mocz i kał i z pyska wydziela mu się ślina z krwią.

zadławienie2

Fot. pixabay.com

Wtedy musimy pomóc naszemu przyjacielowi

Zachowajmy spokój. Przede wszystkim zajrzyjmy do pyska psa (tak, jak zrobiłam to ja). Gdy zobaczymy jakiś przedmiot, to go natychmiast usuńmy. Jak się da, to na zewnątrz, a jak jest umieszczony dalej w przełyku, to po prostu popchnąć, by udrożnić krtań. Gorzej, gdy nic w przełyku nie widzimy. Gdy jesteśmy właścicielami małego psa, należy zdecydowanym ruchem chwycić go za brzuch i grzbiet. Skierować głową psa na dół i potrząsać nim całym. Trzeba to robić dosyć mocno, ale tak by nie zrobić psu krzywdy. Podczas takich ruchów ciało obce powinno wylecieć z nieodpowiedniego miejsca. Jeżeli i to nie pomoże, należy zastosować ucisk w okolicach przepony. U dużych psów natomiast, gdy są ciężkie, należy podnieść do góry tylne łapy. I również potrząsać psem zdecydowanym ruchem. Mam nadzieję, że już dojdzie wtedy do wydalenia ciała obcego i nasz pies zacznie oddychać normalnie.

W skrajnych przypadkach zadławienia pies traci przytomność. Jest wtedy bezwładny, a my nadal musimy zachować zimną krew. Należy wtedy ułożyć psa na prawym boku, głowę układamy tak, aby jego przełyk był w pozycji prostej. Wtedy wyciągamy język, otwieramy pysk i szukamy przyczyny zadławienia. Sprawdzamy, czy pies oddycha. Jeżeli nie, konieczna jest reanimacja i natychmiastowa wizyta weterynaryjna.

Wierzę jednak, że nigdy nie dojdzie w życiu naszych pupili do takich skrajnych sytuacji. Nasza wiedza w tym temacie powinna być jednak niezbędna, choćby profilaktycznie.

Ewa

Fot. pixabay.com

The following two tabs change content below.

Psa Urok

Psa Urok to prawdziwy psi lifestyle. Przede wszystkim jednak najpiękniejsze psie historie, które potwierdzają fakt, iż to właśnie psy czynią nasze życie całością. Sprawdźcie nas na Facebooku i Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>