10 rzeczy, których nie wiesz o rasie yorkshire terrier

Nie tak dawno przygotowałam notkę na temat ciekawostek o shih-tzu. Wpis bardzo Wam się spodobał, więc postanowiłam zrobić głęboki research na temat innej, małej i popularnej rasy – yorków. Czy wiecie, że te małe przytulaki w XIX wieku zamykano m.in. w fabrykach odzieżowych, by goniły szczury? Sprawdźcie więcej mniej i bardziej zaskakujących ciekawostek na temat rasy yorkshire terrier. 

wpisy08

Czy wiesz, że…

1. yorki, mimo, że to malutkie pieski przypominające zabawki, bez wątpliwości – są terrierami. A słowo „terrier” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „ziemię”. Prawdopodobnie wzięło się od zdolności tego mini czworonoga do polowania na gryzonie (patrz punkt niżej).

2. w XIX wieku górnicy, tkacze i inne osoby pracujące na dużych przestrzeniach wykorzystywały yorki do łapania szczurów. Małe pieski wcisnęły się nawet w najwęższą szczelinę. Jako łowcy sprawdzały się jednak głównie z innego powodu – dobrze rozwiniętego instynktu myśliwskiego. Dzisiaj rozładowują go przede wszystkim bawiąc się gryzaczkami i innymi zabawkami, które każdy york ma i mieć powinien :)

3. te małe i uwielbiane dzisiaj pieski wywodzą się ze Szkocji. Stąd pochodzenie ich pierwotnej nazwy, tj. „broken – haired Scotch terriers” (tłum. szkockie teriery ze złamanym włosem). Z czasem stwierdzono jednak, że skoro czworonogi szybko trafiły do Anglii, głównie do Yorkshire i tutaj na dobre rozpoczął się rozwój ich rasy, powinny nazywać się inaczej. Tak też się stało – nazwę zmieniono ostatecznie w 1870 roku.

4. ojcem rasy jest Huddersfield Ben – york reproduktor, mistrz łapania szczurów i zdobywca… 70 nagród podczas konkursowych wystaw piękności. Ben żył tylko 6 lat, a mimo to zostawił po sobie imponującą spuściznę – większość wystawianych dzisiaj yorków to krewni ojca rasy.

Huddersfield Ben

Fot. Wikipedia

5. innym bardzo znanym yorkiem jest suczka Smoky, która stała się… psem terapeutycznym na koniec II Wojny Światowej. Znalazł ją amerykański żołnierz, z którym podróżowała przez Nową Gwineę dodając otuchy wojsku. Prawdziwą terapię przeprowadzała w szpitalach wzdłuż Pacyfiku, gdzie pomagała żołnierzom dojść do siebie po trudach walk. Po wojnie stała się gwiazdą Hollywood – występowała w programach telewizyjnych. Dzisiaj w Cleveland w Ohio można zobaczyć jej pomnik.

Smokey

Fot. Wikipedia

6. yorki, podobnie jak beagle, basset hound i bull terrier, były pierwszymi oficjalnie zarejestrowanymi rasami (1885 rok).

7. piesek z bajki „Czarnoksiężnik z krainy Oz” ilustrowany przez W.W. Denslowa to york! :)

Czarnoksiężnik

Fot. Wikipedia

8. yorki są często wykorzystywane w krzyżowaniu ras. Najbardziej popularne mieszanki to Yorkiepoo (york + pudel), Morkie (york i maltańczyk), chorkie (york  + chihuahua) i corkie (york + cocker spaniel)

9. yorczkę Lusy, w Księdze Rekordów Guinnessa, zapisano ją jako najmniejszego pracującego psa na świecie (była psem terapeutycznym w New Jersey). Ważyła ok…. 1,13 kg!

10. W 2011 brytyjski właściciel psów wydał… 20 tys. funtów na ślub swojego yorka.

Nie zapomnijcie o podrzuceniu w komentarzu ciekawostek o yorkach, które Wy znacie! :)

Agata

1

Fot. pixabay.com

The following two tabs change content below.

Psa Urok

Psa Urok to prawdziwy psi lifestyle. Przede wszystkim jednak najpiękniejsze psie historie, które potwierdzają fakt, iż to właśnie psy czynią nasze życie całością. Sprawdźcie nas na Facebooku i Instagramie.
2 comments on “10 rzeczy, których nie wiesz o rasie yorkshire terrier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>