Jak chronić psa podczas mrozów?

Do tej pory zima była łaskawa dla zwierząt. Szczególnie dla tych spędzających całe dnie na podwórkach i jeszcze gorzej – uwiązanych przy budach, bądź w kojcach. Jednak nastały mrozy, w tym lodowaty wiatr. No i co? My sobie siedzimy w ciepłym domku w skarpeteczkach, a nasze psy (mam nadzieję) chrapią obok relaksując się w przyjemnym cieple. Nie oznacza to, że nie powinniśmy o nie zadbać, gdy przebywają na zewnątrz.

1

Uważaj na opuszki!

Moje maluchy wychodzą na pole tylko na przysłowiowe „siusiu” i po chwili już widzę ich pyszczki w szklanych drzwiach. Wydaje się, że wołają przy tym „Szybko! My już chcemy do domku!”. (oj, już nie wspomnę, jaka jest w tym momencie „trzęsawica” ;)). Gdy mieszkamy w prywatnym domu i pies w tym domu przebywa, nie ma potrzeby, by specjalnie go chronić przed mrozem. Natomiast, gdy wychodzimy na dłuższe spacery powinniśmy pomyśleć o ochronie opuszek. Proszę pamiętać, że gdy spacerujemy po lesie, łapki są narażone nieprzyjemne czy wręcz niebezpieczne zimno. Przeważnie jednak czworonóg biega i nie pozwala na negatywne działanie mrozu. Przypominacie sobie sytuację, w której Wasz pupil podczas siarczystego mrozu na chwilę stanął  i zaczął przebierać łapkami? (tak, jak stojąc na gorących płytkach czy jezdni, podczas upałów). Opuszki psa nie są odporne na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur.

Ochrona łapek przed solą i piaskiem

Gdy mieszkamy w mieście i spacerujemy zimą z psem tam, gdzie są posypane solą, bądź piaskiem chodniki, ulice – to już powinniśmy pomyśleć o ochronie łapek. Piasek i sól wżerają się między opuszki i je podrażniają oraz wysuszają. Również (szczególnie u psów z dłuższą sierścią) robią się pod łapkami grudy, ta sierść się zbija i stwarza ból zwierzęciu. Ileż to razy nie mogę sobie poradzić z wycięciem tych grudek. Najczęściej i największe tworzą się u psów rasy shih – tzu i cocer spaniel. Warto, a nawet trzeba sprawdzać łapki psa między opuszkami nie tylko w okresie zimowym. Pies wtedy zachowuje się nieswojo, podgryza łapy i chodzenie stwarza mu ból (zaczyna kuleć).

1

Najlepiej zapobiegać, czyli przed wyprawą na spacer natłuścić łapki psa. Może to być wazelina, tłusty krem. Specjalistyczne preparat znajdziemy w sklepie zoologicznym, bądź u weterynarza. Natomiast, gdy zobaczymy, że opuszki są przetarte, bądź zranione, proszę posmarować rivanolem. Nie polecam dla psów wody utlenionej. Samo wycinanie między opuszkami sierści powinno być regularne.

W zasadzie, to gdy nasz pies mieszka z nami, to w okresie zimowym najważniejsze są jego łapy. Ubranka, no cóż – jak jest bardzo zimno i pies jest krótko obcięty, to i owszem. Na ten temat już pisałam, o TU.

Dla psów mieszkających na zewnątrz – ciepła buda przede wszystkim

Osobnym tematem natomiast są psy, które mieszkają na zewnątrz. Tutaj naprawdę należy godnie zapewnić im ochronę. Najważniejsza jest buda. Ciepła, wygodna, wyłożona kocami, kołdrami (za grosze kupimy to wszystko w sklepach z tanią odzieżą). Pies musi mieć wybieg (na temat łańcuchów nie będę się wypowiadać, bo moją opinię znacie). Należy co chwilę sprawdzać, czy woda w misce nie zamarzła. Trzeba zapewnić również najlepiej trzy posiłki dziennie, tłuste i ciepłe! Skoro już nie chcemy, czy nie możemy w tym czasie psa mieć w domu, to zapewnijmy mu miejsce w domku gospodarczym, kotłowni, ciepłej piwnicy. Pomyślmy o tym!

2

Miej oczy szeroko otwarte i działaj, by ratować życie

Pies odczuwa zimno tak samo, jak my! Każde zwierzę! Reagujmy proszę na naszych sąsiadów, znajomych, którzy zapomnieli o swoich czworonogach w tym zimnym czasie! Naprawdę nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy nie szanują zwierząt. W ostatnim czasie pojawiają się w internecie zdjęcia zamarzniętych, przywiązanych psów. Zamarzniętych kotów. Nie dopuśćmy do tego, naprawdę dzięki naszym reakcjom możemy uratować wiele zwierzęcych istnień. Pomyślmy, by uchylić okno w piwnicy, by zareagować, zainterweniować. Proszę.

Ewa

P.S. Fotki z ulubionego pixabay.com.

The following two tabs change content below.

Psa Urok

Psa Urok to prawdziwy psi lifestyle. Przede wszystkim jednak najpiękniejsze psie historie, które potwierdzają fakt, iż to właśnie psy czynią nasze życie całością. Sprawdźcie nas na Facebooku i Instagramie.
2 comments on “Jak chronić psa podczas mrozów?
  1. Mój piesek wpada w straszne przerażenie jak przyklei mu się śnieg pod poduszki – staje i 0 ruchu aż zdejmę mu cały śnieg/lód. Ale z 2giej strony uwielbia ten czas na dworze gdzie leży trochę śniegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>